Langue FR

Our victories

Find out about the history of the AG2R LA MONDIALE team and all the riders and wins since the team’s creation in 1992.

 

  • 2016

    Team AG2R LA MONDIALE

    9 victories

    • Gediminas BAGDONAS (LTU)
    • Jan BAKELANTS (BEL)
      4th stage winner, La Méditerranéenne
    • Romain BARDET (FRA)
      19th stage winner, Tour de France
    • Julien BERARD (FRA)
    • François BIDARD (FRA)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Mikael CHEREL (FRA)
    • Maxime DANIEL (FRA)
    • Nico DENZ (GER)
    • Axel DOMONT (FRA)
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
      Winner Roue Tourangelle
      Winner G.P. Plumelec Morbihan
      Winner Boucles de l'Aulne
      Winner Tour du Doubs
      Overall winner, French National Cup
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Ben GASTAUER (LUX)
    • Damien GAUDIN (FRA)
    • Cyril GAUTIER (FRA)
      Winner Paris-Camembert
    • Alexis GOUGEARD (FRA)
    • Patrick GRETSCH (GER)
    • Hugo HOULE (CAN)
    • Quentin JAUREGUI (FRA)
    • Blel KADRI (FRA)
    • Pierre LATOUR (FRA)
      20th stage winner, Vuelta a España
    • Sébastien MINARD (FRA)
    • Matteo MONTAGUTI (ITA)
    • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
    • Domenico POZZOVIVO (ITA)
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Jesse SERGENT (NZL)
    • Sébastien TURGOT (FRA)
    • Johan VANSUMMEREN (BEL)
    • Alexis VUILLERMOZ (FRA)
  • 2015

    Team AG2R LA MONDIALE

    24 victories

    • Gediminas BAGDONAS (LTU)
    • Jan BAKELANTS (BEL)
      Winner Giro del Piemonte
      Winner Giro dell’Emilia
    • Romain BARDET (FRA)
      5th stage winner, Critérium du Dauphiné
      18th stage winner, Tour de France
    • Julien BERARD (FRA)
    • Carlos Alberto BETANCUR (COL)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Mikael CHEREL (FRA)
    • Maxime DANIEL (FRA)
    • Nico DENZ (GER) – From 1st August, 2015
    • Axel DOMONT (FRA)
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
      Winner Drôme Classic
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Ben GASTAUER (LUX)
      1st stage and overall winner, Tour du Haut-Var
    • Damien GAUDIN (FRA)
    • Alexis GOUGEARD (FRA)
      Winner Classic Loire-Atlantique
      3rd stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      19th stage winner, Vuelta a España
      1st stage and overall winner, Tour de l’Eurométropole
    • Patrick GRETSCH (GER)
    • Hugo HOULE (CAN)
      Canadian National ITT Champion
      Panamerican ITT Champion
    • Quentin JAUREGUI (FRA)
      Winner GP de la Somme
    • Blel KADRI (FRA)
    • Pierre LATOUR (FRA)
    • 4th stage winner, Tour de l’Ain
    • Sébastien MINARD (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Matteo MONTAGUTI (ITA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    • Jean-Christophe PERAUD
      3rd stage and overall winner, Critérium International
    • Domenico POZZOVIVO (ITA)
      3rd stage winner, Volta Ciclista a Catalunya
      3rd stage winner, Giro del Trentino
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Sébastien TURGOT (FRA)
    • Johan VANSUMMEREN (BEL)
    • Alexis VUILLERMOZ (FRA)
      Winner GP de Plumelec
      8th stage winner, Tour de France
      Winner Pre-Olympics in Rio
      2nd stage winner, Tour du Gévaudan
  • 2014

    Team AG2R LA MONDIALE

    17 victories

    • Davide APPOLLONIO (ITA)
    • Gediminas BAGDONAS (LTU)
    • Romain BARDET (FRA)
      Winner Drôme Classic
    • Julien BERARD (FRA)
    • Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ (COL)
      1st stage and overall winner, Tour du Haut-Var
      5th and 6th stages winner, Paris-Nice
      Overall winner, Paris-Nice
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Maxime BOUET (FRA)
    • Steve CHAINEL (FRA)
    • Mikael CHEREL (FRA)
    • Maxime DANIEL (FRA)
    • Axel DOMONT (FRA)
      5th stage winner, Circuit de la Sarthe
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Ben GASTAUER (LUX)
    • Damien GAUDIN (FRA)
    • Alexis GOUGEARD (FRA)
      Winner Classic Loire-Atlantique
      Winner Boucles de l’Aulne
    • Patrick GRETSCH (GER)
    • Hugo HOULE (CAN)
    • Yauheni HUTAROVICH (BLR)
      Winner GP de la Somme
      Belarussian National Road race Champion
      1st stage winner, Tour of Poland
    • Blel KADRI (FRA)
      8th stage winner, Tour de France
    • Julian KERN (GER)
    • Sébastien MINARD (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
      4th stage winner, Vuelta a Burgos
    • Matteo MONTAGUTI (ITA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
      5th stage winner, Tour Méditerranéen
      Overall winner, Critérium International
    • Domenico POZZOVIVO (ITA)
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Sébastien TURGOT (FRA)
    • Alexis VUILLERMOZ (FRA)
      2nd stage winner, Tour du Gévaudan
  • 2013

    Team AG2R LA MONDIALE

    9 victories

    • Davide APPOLLONIO (ITA)
    • Gediminas BAGDONAS (LIT)
    • Romain BARDET (FRA)
      Overall winner, Tour de l’Ain
    • Manuel BELLETTI (ITA)
    • Julien BERARD (FRA)
    • Carlos BETANCUR (COL)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Maxime BOUET (FRA)
      Stage winner, Giro del Trentino
    • Steve CHAINEL (FRA)
    • Mikael CHEREL (FRA)
    • Axel DOMONT (FRA)
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
      Stage winner, Etoile de Bessèges
      Winner GP Plumelec Morbihan
      Overall winner, French National Cup
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • John GADRET (FRA)
    • Ben GASTAUER (LUX)
    • Sylvain GEORGES (FRA)
    • Hugo HOULE (CAN)
    • Yauheni HUTAROVICH (BLR)
    • Valentin IGLINSKIY (KAZ)
    • Blel KADRI (FRA)
      Winner Roma Maxima
    • Julian KERN (GER)
    • Sébastien MINARD (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Matteo MONTAGUTI (ITA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
      Stage winner, Tour Méditerranéen
    • Domenico POZZOVIVO (ITA)
    • Anthony RAVARD (FRA)
    • Christophe RIBLON (FRA)
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Tour of Poland
  • 2012

    Team AG2R LA MONDIALE

    5 victories

    • Romain BARDET (FRA)
    • Manuel BELLETTI (ITA)
      Stage winner, Route du Sud
    • Julien BERARD (FRA)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Maxime BOUET (FRA)
    • Jimmy CASPER (FRA)
    • Mikael CHEREL (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Martin ELMIGER (CH)
    • John GADRET (FRA)
    • Ben GASTAUER (LUX)
      Luxembourg National ITT Champion
    • Gregor GAZVODA (SVN)
    • Sylvain GEORGES (FRA)
      Stage winner, AMGEN Tour of California
    • Kristof GODDAERT (BEL)
    • Sébastien HINAULT (FRA)
      Stage winner, Circuit de Lorraine
      Winner Boucles de l'Aulne
    • Steve HOUANARD (FRA)
    • Blel KADRI (FRA)
    • Romain LEMARCHAND (FRA)
    • Sébastien MINARD (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Matteo MONTAGUTI (ITA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
    • Mathieu PERGET (FRA)
    • Anthony RAVARD (FRA)
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Nicolas ROCHE (IRL)
    • Boris SHPILEVSKIY (RUS)
    • Amir ZARGARI (IRN)
  • 2011

    Team AG2R LA MONDIALE

    6 victories

    • Julien BERARD (FRA)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Maxime BOUET (FRA)
    • Dimitri CHAMPION (FRA)
    • Mikael CHEREL (FRA)
    • Cyril DESSEL (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Martin ELMIGER (CH)
    • John GADRET (FRA)
      Stage winner, Giro d’Italia
    • Ben GASTAUER (LUX)
    • Kristof GODDAERT (BEL)
    • Sébastien HINAULT (FRA)
    • Steve HOUANARD (FRA)
    • Blel KADRI (FRA)
    • Yuriy KRIVTSOV (FRA)
    • David LE LAY (FRA)
    • Romain LEMARCHAND (FRA)
    • Julien LOUBET (FRA)
    • Sébastien MINARD (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
      Stage winner, Etoile de Bessèges
    • Matteo MONTAGUTI (ITA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
    • Mathieu PERGET (FRA)
    • Anthony RAVARD (FRA)
      Overall winner, Etoile de Bessèges
      Winner Châteauroux-Classic de l’Indre
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Nicolas ROCHE (IRL)
      Stage winner, Tour of Beijing
  • 2010

    Team AG2R LA MONDIALE

    18 victories

    • Jose Luis ARRIETA (ESP)
    • Julien BERARD (FRA)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Maxime BOUET (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Ain
    • Dimitri CHAMPION (FRA)
    • Cyril DESSEL (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Alexander EFIMKIN (RUS)
    • Vladimir EFIMKIN (RUS)
    • Martin ELMIGER (CH)
      Overall and stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      Swiss National Road race Champion
      Winner GP de la Somme
    • John GADRET (FRA)
    • Ben GASTAUER (LUX)
    • Kristof GODDAERT (BEL)
      Stage winner, Tour de Wallonie
    • Sébastien HINAULT (FRA)
    • Blel KADRI (FRA)
      Stage winner, Route du Sud
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    • David LE LAY (FRA)
    • Julien LOUBET (FRA)
      Stage winner, Tropicale Amissa Bongo
    • René MANDRI (EST)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
      Overall winner,Tour Méditerranéen
      Stage winner, Tour du Haut Var
    • Anthony RAVARD (FRA)
      Winner of two stages, Circuit de la Sarthe
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
      Winner Châteauroux-Classic de l’Indre
      Winner Paris-Bourges
    • Christophe RIBLON (FRA)
      Winner Boucles du Sud Ardèche
      Stage winner, Tour de France
    • Nicolas ROCHE (IRL)
    • Nicolas ROUSSEAU (FRA)
      Stage winner, Tropicale Amissa Bongo
    • Gatis SMUKULIS (LVA)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
    • Tadej VALJAVEC (SVN)
  • 2009

    Team AG2R LA MONDIALE

    5 victories

    • José Luis ARRIETA (ESP)
    • Guillaume BONNAFOND (FRA)
    • Aurélien CLERC (CH)
    • Cyril DESSEL (FRA)
    • Renaud DION (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Alexander EFIMKIN (RUS)
    • Vladimir EFIMKIN (RUS)
    • Martin ELMIGER (CH)
    • John GADRET (FRA)
    • Stéphane GOUBERT (FRA)
    • Sébastien HINAULT (FRA)
    • Blel KADRI (FRA)
    • Tanel KANGERT (EST)
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    • Julien LOUBET (FRA)
    • René MANDRI (EST)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
      Stage winner, AMGEN Tour of California
    • Cédric PINEAU (FRA)
    • Alexandr PLIUSCHIN (MDA)
    • Stéphane POULHIES (FRA)
    • Christophe RIBLON (FRA)
      Stage winner, Route du Sud
    • Nicolas ROCHE (IRL)
      Irish National Road race Champion
    • Nicolas ROUSSEAU (FRA)
      Stage winner, Route du Sud
    • Jean Charles SENAC (FRA)
    • Gatis SMUKULIS (LTV)
    • Blaise SONNERY (FRA)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Ain
    • Tadej VALJAVEC (SVN)
  • 2008

    Team AG2R LA MONDIALE

    13 victories

    • José Luis ARRIETA (ESP)
    • Sylvain CALZATI (FRA)
    • Philip DEIGNAN (IRL)
    • Cyril DESSEL (FRA)
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré
      Stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      Stage winner, Volta a Catalunya
    • Renaud DION (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Christophe EDALEINE (FRA)
    • Vladimir EFIMKIN (RUS)
      Stage winner, Tour de France
    • Martin ELMIGER (CH)
      Stage winner, Tour de Picardie
    • John GADRET (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Ain
    • Stéphane GOUBERT (FRA)
    • Tanel KANGERT (EST)
      Estonian National ITT Champion
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    • Julien LOUBET (FRA)
    • René MANDRI (EST)
    • Laurent MANGEL (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
      Winner GP du Canton d’Argovie
      Stage winner, Paris-Corrèze
    • Jean-Patrick NAZON (FRA)
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
      Winner GP di Lugano
    • Cédric PINEAU (FRA)
    • Alexandr PLIUSHIN (MDA)
      Moldavian National Road race Champion
    • Stéphane POULHIES (FRA)
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Nicolas ROUSSEAU (FRA)
    • Jean-Charles SENAC (FRA)
    • Blaise SONNERY (FRA)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
    • Alexandre USOV (BLR)
      Stage winner, Tour of Langkawi
    • Tadej VALJAVEC (SVN)
    • Stijn VANDENBERGH (BEL)
  • 2007

    Team AG2R PREVOYANCE

    18 victories

    • Jose-Luis ARRIETA (ESP)
    • Sylvain CALZATI (FRA)
    • Philip DEIGNAN (IRL)
    • Cyril DESSEL (FRA)
    • Renaud DION (FRA)
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • Martin ELMIGER (CH)
      Overall winner, Tour Down Under
      Winner GP d’Isbergues
    • John GADRET (FRA)
      Winner Tour du Canton d’Argovie
      Overall and stage winner, Tour de l’Ain
    • Simon GERRANS (AUS)
      Winner GP de Plumelec
    • Stéphane GOUBERT (FRA)
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    • Julien LOUBET (FRA)
    • René MANDRI (EST)
    • Laurent MANGEL (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Christophe MOREAU (FRA)
      Overall winner and winner of two stages, Critérium du Dauphiné Libéré
      French National Road race Champion
    • Carl NAIBO (FRA)
    • David NAVAS (ESP)
    • Jean-Patrick NAZON (FRA)
      Stage winner, Route du Sud
      Stage winner, Paris-Nice
    • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
      Stage winner, Tour Méditerranéen
      Winner GP Miguel Indurain
    • Stéphane POULHIES (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Avenir
    • Christophe RIBLON (FRA)
      Winner Tour de la Somme
    • Nicolas ROUSSEAU (FRA)
    • Blaise SONNERY (FRA)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
      Stage winner, Circuit de Lorraine
    • Alexandre USOV (BLR)
      Stage winner, Tour du Limousin
  • 2006

    Team AG2R PREVOYANCE

    18 victories

    • José Luis ARRIETA (ESP)
      Stage winner, Vuelta a España
    • Mikel ASTARLOZA (ESP)
    • Sylvain CALZATI (FRA)
      Stage winner, Tour de France
    • Iñigo CHAURREAU (ESP)
    • Philip DEIGNAN (IRL)
    • Cyril DESSEL (FRA)
      Overall and stage winner, Tour Méditerranéen
      Overall and stage winner, Tour de l’Ain
    • Renaud DION (FRA)
      Winner GP Le Samyn
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
      Winner La Route Adélie
    • Hubert DUPONT (FRA)
    • John GADRET (FRA)
    • Simon GERRANS (AUS)
      Overall and stage winner, Tour Down Under
      Winner Herald Sun Tour
    • Stéphane GOUBERT (FRA)
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    • Julien LOUBET (FRA)
    • Francisco MANCEBO (ESP)
    • Laurent MANGEL (FRA)
      Stage winner, Tour of Langkawi
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Christophe MOREAU (FRA)
    • Carl NAIBO (FRA)
    • David NAVAS (ESP)
    • Jean-Patrick NAZON (FRA)
      Stage winner, Tour de Lorraine
      Stage winner, Route du Sud
    • Stéphane POULHIES (FRA)
    • Erki PUTSEP (EST)
      Estonian National Road race Champion 
    • Christophe RIBLON (FRA)
      Stage winner, Circuit de Lorraine
    • Mark SCANLON (IRL)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
      Stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré
    • Alexandre USOV (BLR)
    • Tomas VAITKUS (LTU)
      Stage winner, Giro d’Italia
  • 2005

    Team AG2R PREVOYANCE

    21 victories

    • Mikel ASTARLOZA (ESP)
    • Sylvain CALZATI (FRA)
    • Inigo CHAURREAU (ESP)
    • Philip DEIGNAN (IRL)
      Winner Tour du Doubs
    • Cyril DESSEL (FRA)
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
      Stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré
      Stage winner,Tour du Limousin
    • Andy FLICKINGER (FRA)
      Stage winner, Circuit de la Sarthe
    • Simon GERRANS (AUS)
      Overall and stage winner, Herald Sun Tour
      Winner Tour du Finistère
      Winner GP Industria Carnago
    • Stéphane GOUBERT (FRA)
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    • Julien LOUBET (FRA)
    • Laurent MANGEL (FRA)
      Stage winner, Boucles de la Mayenne
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Jean-Patrick NAZON (FRA)
      Stage winner, Bayern Rundfahrt
      Stage winner, Tour de Hesse
      Winner Memorial Van Steenbergen
    • Christophe ORIOL (FRA)
    • Nicolas PORTAL (FRA)
    • Erki PUTSEP (EST)
      Overall and stage winner, Tour de la Somme
    • Christophe RIBLON (FRA)
    • Mark SCANLON (IRL)
      Stage winner, Circuit des Ardennes
    • Ludovic TURPIN (FRA)
      Winner GP de Rennes
    • Alexandre USOV (BLR)
      Stage winner, Tour de Hesse
      Stage winner, Boucles de la Mayenne
      Stage winner, Circuit des Ardennes
    • Tomas VAITKUS (LTV)
      Winner GP Tartü
  • 2004

    Team AG2R PREVOYANCE

    22 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    • Mikel ASTARLOZA (ESP)
    • Stéphane BERGES (FRA)
    • Laurent BROCHARD (FRA)
      Overall and stage winner, Etoile de Bessèges
      Stage winner, Circuit de la Sarthe
    • Inigo CHAURREAU (ESP)
    • Samuel DUMOULIN (FRA)
      Winner Tro Bro Leon
    • Andy FLICKINGER (FRA)
    • Stéphane GOUBERT (FRA)
    • Nicolas INAUDI (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Tour de la Région Wallonne
      Stage winner, Paris-Corrèze
      Winner of two stages, Etoile de Bessèges
      Winner of two stages, Driedaagse Van West Vlaanderen
      Estonian National ITT Champion
    • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
      Ukrainian National ITT Champion
    • Julien LAIDOUN (FRA)
    • Lloyd MONDORY (FRA)
    • Jean- Patrick NAZON (FRA)
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Tour de l’Ain
      Overall winner, Critérium International
    • Christophe ORIOL (FRA)
    • Nicolas PORTAL (FRA)
      Stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré
    • Erki PUTSEP (EST)
      Winner Classic Loire-Atlantique
      Estonian National Road race Champion
    • Mark SCANLON (IRL)
      Winner GP Tallin
      Winner GP Tartü
    • Ludovic TURPIN (FRA)
      Stage winner, Circuit de la Sarthe
  • 2003

    Team AG2R PREVOYANCE

    24 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    • Mikel ASTARLOZA (ESP)
      Overall winner, Tour Down Under
    • Lauri AUS (EST)
    • Stéphane BERGES (FRA)
      Stage winner, Tour de la Région Wallonne
    • Alexandre BOTCHAROV (RUS)
    • Laurent BROCHARD (FRA)
      Overall and stage winner, Critérium International
      Stage winner, Vuelta a Castilla y Leon
      Winner Paris-Camembert
    • Inigo CHAURREAU (ESP)
      Spanish National ITT Champion
    • Andy FLICKINGER (FRA)
      Winner GP de Plouay
    • Nicolas INAUDI (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner GP Degli Estrischi
      Winner Classic Haribo
      WinnerTour de Vendée
      Winner GP Tartü
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
      Overall and stage winner, Driededaagse Van West Vlaanderen
      Stage winner, Etoile de Bessèges
      Stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      Stage winner, Tour of Denmark
      Stage winner, Paris-Corrèze
      Estonian National ITT Champion
    • Thierry LODER (FRA)
    • Julien LAIDOUN (FRA)
    • Christophe ORIOL (FRA)
    • Nicolas PORTAL (FRA)
    • Erki PUTSEP (EST)
    • Mark SCANLON (IRL)
      Stage winner, Tour of Denmark
      Irish National Road race Champion
    • Olivier TRASTOUR (FRA)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
      Stage winner, Route du Sud
      Stage winner, Tour de l’Ain
  • 2002

    Team AG2R PREVOYANCE

    12 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    • Lauri AUS (EST)
    • Linas BALCIUNAS (LTV)
    • Stéphane BERGES (FRA)
    • Mikel ASTARLOZA (ESP)
    • Alexandre BOTCHAROV (RUS)
    • Ludovic CAPELLE (BEL)
      Stage winner, Circuit de la Sarthe
    • Inigo CHAURREAU (ESP)
    • Sébastien DEMARBAIX (BEL)
    • Laurent ESTADIEU(FRA)
    • Alexandre GRUX (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner Classic Haribo
      Winner Kuurne-Bruxelles-Kuurne
      Stage winner, Tour de France
      Winner GP de Tartü
      Winner of two stages, Etoile de Bessèges
      Estonian National Road race Champion
      Estonian National ITT Champion
    • Thierry LODER (FRA)
    • Andy FLICKINGER (FRA)
      Stage winner, Paris-Corrèze
    • Innar MANDOJA (EST)
    • Nicolas INAUDI (FRA)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
    • Olivier TRASTOUR (FRA)
    • Christophe ORIOL (FRA)
      Overall and stage winner, Tour de l’Ain
    • Nicolas PORTAL (FRA)
  • 2001

    Team AG2R PREVOYANCE

    25 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    • David DELRIEU (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Ain
    • Innar MANDOJA (EST)
    • Lauri AUS (EST)
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Laurent ESTADIEU (FRA)
      Winner Tour de la Somme
    • Benoit SALMON (FRA)
      Stage winner, Midi Libre
    • Thierry LODER (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
    • Philippe BORDENAVE (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Estonian National ITT Champion
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Tour de Picardie
      Stage winner, Tour du Luxembourg
      Stage winner, Tour of Denmark
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
      Vainqueur d’une étape du Tour de Pologne
      Stage winner, Giro di Lucca
      Winner of two stages, Tour Méditerranéen
      Winner of two stages, Circuit de la Sarthe
      Winner of four stages, 4 Jours de Dunkerque
      Winner GP de Denain
    • Sébastien DEMARBAIX (BEL)
    • Alexandre BOTCHAROV (RUS)
    • Stéphane BERGES (FRA)
    • Alexandre GRUX (FRA)
    • Linas BALCIUNAS (LTV)
      Stage winner, Tour de Picardie
    • Gilles MAIGNAN (FRA)
      Winner “A travers le Morbihan”
    • Ludovic CAPELLE (BEL)
      Belgian National Road race Champion
  • 2000

    Team AG2R PREVOYANCE

    20 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
      Stage winner, Tour de France
    • David DELRIEU (FRA)
    • Innar MANDOJA (EST)
    • Lauri AUS (EST)
      Estonian National Road race Champion
      Estonian National ITT Champion
    • Laurent ESTADIEU (FRA)
    • Benoît SALMON (FRA)
    • Stéphane BARTHE (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
      Stage winner, 4 Jours de Dunkerque. .
      Stage winner, Tour of Denmark (ITT)
    • Ludovic TURPIN (FRA)
    • Philippe BORDENAVE (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner of three stages, Etoile de Bessèges
      Winner of three stages, Tour of Poland 
      Stage winner, Tour Méditerranéen
      Stage winner, Paris-Nice. 
      Stage winner, Setmana Catalana
      Stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      Stage winner, Tour of Denmark
      Winner Tour de Vendée
      Winner Classic Haribo
    • Alexandre BOTCHAROV (RUS)
    • Andreï KIVILEV (KZH)
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
    • Gilles MAIGNAN (FRA)
      Overall winner, Tour Down Under
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes (ITT)
  • 1999

    Team CASINO - AG2R PREVOYANCE

    43 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    • Andy FLICKINGER (FRA)
    • Christophe ORIOL (FRA)
      Stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré
    • Lauri AUS (EST)
      Winner GP d’Isbergues
    • Fabrice GOUGOT (FRA)
    • Laurent ROUX (FRA)
      Stage winner, Paris-Nice
      Winner Trophée des Grimpeurs
    • Stéphane BARTHE (FRA)
      Stage winner and overall winner points classification, Critérium International
      Stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
      Overall and stage winner, Circuit des Mines
      Stage winner,Tour de l’Ain
    • Benoît SALMON (FRA)
      Overall and stage winner, Midi-Libre
    • Frédéric BESSY (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner of two stages, Etoile de Bessèges
      Stage winner, Tour Méditerranéen
      Stage winner, Paris-Nice
      Winner GP Cholet-Pays de Loire
      Winner Tour de Vendée
      Winner of two stages, 4 Jours de Dunkerque
      Overall and stage winner, Tour de l’Oise
      Stage winner, Tour du Luxembourg
      Stage winner, Tour of Sweden
    • Stage winner, Tour de France. He wore during 6 days the yellow jersey
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
      Stage winner, Tour of Poland
      Stage winner, Giro di Lucca
      Estonian National Road race Champion
      Estonian National ITT Champion
    • Alexandre VINOKOUROV (KZH)
      Overall and stage winner, Vuelta Ciclista a Comunidad Valenciana
      Overall and stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré
      Winner of two stages, Midi-Libre
      Stage winner, Tour du Limousin
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
      Winner Côte Picarde
    • David LEFEVRE (FRA)
      Overall and stage winner, Etoile de Bessèges
    • David DELRIEU (FRA)
    • Gilles MAIGNAN (FRA)
      Stage winner, Circuit des Mines
      Stage winner, Midi-Libre
      French National ITT Champion
  • 1998

    Team CASINO - AG2R PREVOYANCE

    65 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
      Stage winner, Tour de Romandie
    • Jacky DURAND (FRA)
      Stage winner, Tour du Luxembourg
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Tour of Poland
      Winner Paris-Tours
    • David LEFEVRE (FRA)
    • Alexandre VINOKOUROV (KZH)
      Overall and stage winner, Circuit des Mines
      Overall winner, 4 Jours de Dunkerque
      Overall and stage winner, Tour de l’Oise
    • Lauri AUS (EST)
      Overall and stage winner, Tour du Poitou-Charentes
      Winner Classic Haribo
      Stage winner, Tour de l’Oise
    • Alberto ELLI (ITA)
      Overall winner and winner of two stages, Vuelta ciclista a Murcia
      Stage winner, Volta al Pais Vasco
    • Rodolfo MASSI (ITA)
      Overall winner, Tour Méditerranéen
      Overall and stage winner, Giro di Calabria
      Stage winner, Tour de France
      Stage winner, Critérium International
    • Stéphane BARTHE (FRA)
      Stage winner, Setmana Catalana
      Stage winner, Tour de l’Oise
    • Fabrice GOUGOT (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Ain
    • Christophe ORIOL (FRA)
    • Frédéric BESSY (FRA)
      Winner Prix des Blés d’or
    • Bo HAMBURGER (DNK)
      Stage winner, Vuelta ciclista a la Comunidad Valenciana
      Stage winner, Volta al Pais Vasco
      Winner Flèche Wallonne
    • Pascal RICHARD (CH)
      Stage winner, Giro del Trentino
    • Gilles BOUVARD (FRA)
    • Rolf JAERMANN (CH)
      Overall winner, Tirreno-Adriatico
      Stage winner, Setmana Catalana
      Winner Amstel Gold Race
    • Marco SALIGARI (ITA)
      Winner GP de la Marseillaise
    • Vincent CALI (FRA)
      Overall and stage winner, Tour du Limousin
      Stage winner, Mi-Août Bretonne
      Winner Prix des Falaises
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
    • Benoît SALMON (FRA)
      Overall and stage winner, Tour du Vaucluse
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
      Overall winner, Vuelta Ciclista a la Comunidad Valenciana
      Winner Trofeo Laigueglia
      Winner GP de Rennes
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Stage winner, Etoile de Bessèges
      Stage winner, 4 Jours de Dunkerque
      Stage winner, Route du Sud
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
      Stage winner, Vuelta a España
      Winner of two stages, Giro di Puglia
      Winner GP Cholet-Pays de Loire
      Winner GP Villers Cotterêt
      Winner Route Adélie
      Winner of three stages, Circuit de la Sarthe
      Winner GP de Denain
      Estonian National Road race Champion
      Estonian National ITT Champion
    • Marc STREEL (BEL)
      Overall winner and winner of two stages, Tour of Denmark
      Winner GP de Dourges
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes (ITT)
      Stage winner, Tour de la Région Wallonne
  • 1997

    Team CASINO - AG2R PREVOYANCE

    25 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
      Winner « A travers le Morbihan »
      Overall and stage winner, Tour de Suisse
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
      Stage winner, Paris-Nice
    • David LEFEVRE (FRA)
    • Lauri AUS (EST)
      Overall and stage winner, Tour du Limousin
    • Jacky DURAND (FRA)
    • Rodolfo MASSI (ITA)
      Overall winner, Tour du Haut Var
      Stage winner, Vuelta Ciclista a la Comunidad Valenciana
    • Stéphane BARTHE (FRA)
      French National Road race Champion
      Stage winner, Critérium International
      Winner GP Nord-Pas-de-Calais
    • Alberto ELLI (ITA)
      Overall winner, Midi Libre
    • Frédéric PONTIER (FRA)
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Frédéric BESSY (FRA)
    • Fabrice GOUGOT (FRA)
    • Pascal RICHARD (CH)
    • Philippe BORDENAVE (FRA)
      Stage winner, Tour de l’Ain
    • Rolf JAERMANN (CH)
      Overall winner, Tour of Poland
    • Marco SALIGARI (ITA)
    • Dominique BOZZI (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
    • Marc STREEL (BEL)
      Belgian National ITT Champion
    • Vincent CALI (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner Cholet-Pays de Loire
      Winner Vendée International Classic
      Winner Paris-Mantes
      Stage winner, Tour du Luxembourg
      Winner of two stages, Tour du Poitou-Charentes
      Winner of two stages, Giro di Puglia
      Winner of two stages, Tour of Poland
  • 1996

    Team PETIT CASINO - C'est votre équipe

    4 victories

    • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    • Philippe BORDENAVE (FRA)
    • Nicolas AUBIER (FRA)
    • Frédéric BESSY (FRA)
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
      Winner Trophée Sodime
    • Franck JARNO (FRA)
    • Fabrice GOUGOT (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
      Stage winner, Critérium du Dauphiné Libéré. 
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner GP du Nord Pas de Calais
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Christophe MENGIN (FRA)
    • Martial LOCATELLI (FRA)
    • Armand DE LAS CUEVAS (FRA)
  • 1995

    Team CHAZAL - MBK - KONIG - GERMOND

    5 victories

    • Miguel ARROYO (MEX)
    • Christophe MANIN (FRA)
    • Jimmy DELBOVE (FRA)
    • Jean-François BERNARD (FRA)
    • Christophe MENGIN (FRA)
    • Gilles DELION (FRA)
    • Jean-Pierre BOURGEOT (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
    • Martial LOCATELLI (FRA)
      Stage winner, Mi-Août Bretonne
    • Gilles BOUVARD (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Stage winner, 4 jours de l'Aisne
      Winner of two stages, Tour du Poitou-Charentes
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
    • Marco VERMEIJ (NLD)
      Stage winner, Ruta Mexico (Mixed team)
    • Philippe LOUVIOT (FRA)
    • Bruno CORNILLET (FRA)
  • 1994

    Team CHAZAL - MBK - KONIG - GERMOND

    7 victories

    • Jean-Pierre BOURGEOT (FRA)
    • Jimmy DELBOVE (FRA)
    • Arturas KASPUTIS (LTV)
      Stage winner, Route du Sud
    • Pascal CHANTEUR (FRA)
    • Eric CARITOUX (FRA)
    • Gérard GUAZZINI (FRA)
    • Oleg KOZLITINE (KZH)
    • Gilles BOUVARD (FRA)
    • Jean-Pierre DELPHIS (FRA)
    • Franck PINEAU (FRA)
    • Marco VERMEIJ (NLD)
      Winner of two stages, 4 jours de l'Aisne
    • Martial LOCATELLI (FRA)
    • Fabrice PHILIPOT (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Winner of two stages, 4 jours de l'Aisne
      Stage winner, Tour d'Armorique
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Christophe MANIN (FRA)
  • 1993

    Team CHAZAL - VETTA - MBK

    9 victories

    • Pascal CHANTEUR (FRA)
      Stage winner, Tour du Poitou-Charentes
    • Patrice ESNAULT (FRA)
    • Mauro RIBIERO (BRA)
    • Robert FOREST (FRA)
    • Oleg KOZLITINE (KZH)
      Winner Paris-Camembert
    • Luigi FURLAN (ITA)
    • Gérard GUAZZINI (FRA)
    • Christian CHAUBET (FRA)
    • Laurent BIONDI (FRA)
    • Jean-Pierre DELPHIS (FRA)
    • Jaan KIRSIPUU (EST)
      Stage winner, 4 jours de Dunkerque
      Winner of three stages and of the overall points classification, 4 jours de l'Aisne
      Winner of three stages and of the overall points classification, Tour de l'Avenir
      Winner GP d'Isbergues
    • Jean-Pierre BOURGEOT (FRA)
    • Eric CARITOUX (FRA)
      Stage winner, Tour de l'Ain
    • Franck PINEAU (FRA)
    • René FOUCACHON (FRA)
  • 1992

    Team CHAZAL - VANILLE ET MURE - VETTA

    8 victories

    • Laurent BIONDI (FRA)
    • Patrice ESNAULT (FRA)
      Winner Paris Camembert
    • Franck PINEAU (FRA)
    • Jean-Pierre DELPHIS (FRA)
    • Gérard GUAZZINI (FRA)
    • Jocelyn JOLIDON (CH)
      Stage winner, Tour du Vaucluse
    • Luigi FURLAN (ITA)
      Stage winner, Route du Sud
      Stage winner, Miller Superweek
    • Christophe BASTIANELLI (FRA)
    • Robert FOREST (FRA)
      Winner Tour du Vaucluse
      Stage winner, Circuit de la Sarthe
    • Henri ABADIE (FRA)
    • Franck BOUCAINVILLE (FRA)
    • Christian CHAUBET (FRA)
      Stage winner, Miller Superweek
    • Jaan KIRSIPUU (EST) - Trainee
      Winner Paris-Bourges

Additional information